ANKYLOS<sup>®</sup> – Implanting TissueCare

25 yılı aşkın bir süredir, Prof.Dr.G.-H.Nentwig ve Dr.Dipl.-Ing.Walter Moser tarafından geliştirilen ANKYLOS sistemi ,koniklik prensibine dayalı olan TissueCare bağlantı ile uzun dönem sert ve yumuşak dokuda stabilite ve uzun dönem kırmızı-beyaz estetik sağlar.

TissueCare Concept

 1. Mikro-hareketlilik olmaması
  İmplant ve abutment arasındaki mikro-hareketlilik periimplanter kemiği irite eder. Kemik de implant omzunun olduğu bölgede yıkıma uğrayarak tepki verir. Buna remodelling denir. Buna karşın şekil ve kuvvet açısından kararlı bağlantılar hiç bir şekilde mikro-hareketlere izin vermez. Baştan itibaren stabil dokuyu sağlayan sanal ve tek parçalı bir implant ortaya çıkar.

  Görüntü: ANKYLOS® implant üst yapısının ve bağlantısının incelemeden önceki (solda) ve 1.000.000 defa uygulanan yükleme sikluslarından sonraki röntgen görünümü (Röntgen: Holger Zipprich/Dr. Paul Weigl, Frankfurt am Main)

 2. Bakteri sızdırmaz bağlantı
  İmplant ve üst yapı arasındaki boşluklar bakteri istilasına açık alanlardır. Çiğneme sırasındaki yüklenme altında bileşenler arasında göreceli bir hareket ortaya çıkar. Bunun sonucunda bir pompalama etkisi oluşur. Bu da implant-abutment ara yüzü seviyesindeki dokuda endotoksinlerin dağılarak yangı reaksiyonu yaratmasıyla sonuçlanır. İmplant-üst yapı bağlantısı altında kalan kemik biyolojik genişlik olarak bilinen alan oluşuncaya kadar yıkıma uğrar. Sadece bakteri sızdırmaz bir bağlantı kemik yıkımını önler ve yumuşak dokuyu stabilize eder.

  Görüntü: Eğer konus yapısı yüzey olarak kapatıyorsa bakteri sızdırmaz bir kuvveti ve şekli muhafaza eden bir bağlantı oluşur.

 3. Platform-Switching
  Platform-Switching, implant ve üst yapı arasındaki geçişi merkeze yerleştirir. Bu yolla mekanik ve mikrobiyel tahrişler periimplanter dokudan uzak tutulur. Biyolojik genişlik vertikal konumdan horizontal yöne yerleşir. Buna göre Platform-Switching doku stabilitesi için önemli bir etkendir. Ama bunun için mikro-hareketin olmadığı, bakteri sızdırmaz bir bağlantı tasarımı da olması gerekir. Buna PlatformShifting denir. Buna ek olarak daha dar yapılı bir  abutment yoluyla periimplanter doku için daha fazla yer yaratılır.

  Görüntü: Stabil, bakteri sızdırmaz bağlantı tasarımı ile birlikte Platform-Switching doku stabilitesi için önemli bir etkendir. (Röntgen: Dr. Nigel Saynor, Stockport, UK)

 4. Subkrestal yerleştirme
  Doğal bir sürme profilinin oluşturulmasında subkrestal yerleştirmeden yararlanılır. Mikro-hareket olmayan ve bakteri sızdırmaz bağlantılar, normalde oluşan kemik yıkımını önler ve derin yerleştirme işlemlerinde kemik tarafından tolere edilir. PlatformShifting, subkrestal yerleştirme ve mikro-yapılandırılmış implant omzu ile bağlantılı olarak abutment'a kadar kemik apozisyonuna olanak sağlayarak bu yolla uzun vadede mükemmel kırmızı estetik görünümü garantiler.

  Görüntü: Subkrestal yerleştirme ile implant alın yüzeyinde kemik dokusu birikimi. Serbestleme işleminden üç ay sonraki durum. (Histoloji: Dr. Dietmar Weng, Starnberg)

 5. Ara yüze kadar olan mikro-pürüzlülük

  Mikro-yapılı bir implant omzu kemik hücrelerinin birikimini kolaylaştırır. Subkrestal konumda buna ek olarak kemik horizontal omuz yüzeyinde de birikebilir. Bunun üstündeki yumuşak dokular da uzun vadede başarılı sonuçlar için fazladan desteklenmiş olur.

  Radyografik ve histolojik bir hayvan çalışmasında ön dişler bölgesindeki estetik bir endikasyona uygun olarak implant omuzları kemik seviyesinin 1,5 mm altında yerleştirilmiştir. Böylece papillerin kemik desteği alanındaki implant-üst yapı bağlantı yerlerinin derindeki konumunun simüle edilmesi amaçlanmıştır. Aylık kontrollerde standardize edilmiş röntgenler çekilmiştir. Diğer sonuçların yanı sıra, konus bağlantısı çevresindeki periimplanter kemik seviyesi altı aydan uzun fazla süren inceleme sonucunda eksternal altıgen yapıya sahip künt şekilli üst yapı bağlantısına göre dikkat çekici şekilde yüksek kalmıştır.

  Görüntü: Röntgen görüntüleri: Dr. Dietmar Weng, Starnberg
ANKYLOS logotype web
DENTSPLY İmplants'ın ofislerinin ve dünya çapında distribütörlerinin iletişim bilgileri
 
048